A A A

Biografia


Krótka biografia Stefana Brochockiego, twórcy i konstruktora BKB-1

Stefan Kazimierz Brochocki urodził się 1917 roku Połocku (Polska), jako syn Władysława i Heleny Brochockich. Kształcił się Polsce, ukończył Wyzszą Szkołę Lotniczą Warszawie. Jako wyróżniający się student został wybrany do uczestnictwa szkoleniu szybowcowym. Wtedy właśnie zainspirowały go szybowce Horten, których konstrukcję będzie się później starał udoskonalić. Jego instruktorem był Witold Kasprzyk, który później współpracował z nim przy tworzeniu projektu szybowca BKB. W 1937 roku Stefan otrzymał nagrodę Srebrnego C za loty szybowcowe.

W wieku 20 lat wstąpił do polskich sił powietrznych i uczestniczył kampanii wrześniowej. Polacy byli doskonałymi pilotami, po części dzięki dodatkowemu szkoleniu szybowcowemu. Ojciec docenił je, kiedy później podczas wojny musiał lądować awaryjnie swoim Wellingtonem. Niestety, sprzęt polskich lotników nie dorównywał ich umiejętnościom.

Po klęsce Polski we wrześniu 1939 oddział Stefana dostał rozkaz opuszczenia kraju i przejścia do Rumunii, gdzie Constancy nad Morzem Czarnym miał otrzymać francuskie myśliwce. Obiecane samoloty nigdy tam nie dotarły, więc przez Rumunię, Jugosławię i Grecję lotnicy przedarli się do Francji. Tam na próżno czekali na przegrupowanie i skierowanie do operacji bojowych. W międzyczasie, trakcie przeprawy przez Rumunię, Stefan zachorował na malarię. Wraz z innymi polskimi pilotami został przerzucony do Wielkiej Brytanii, skąd, po trzecim poważnym nawrocie choroby, przeniesiono go do szpitala Szkocji.

Strony: 1 2 3 Następna »