A A A

Znałem Kasprzyka

 

W którymś zagranicznym locie służbowym do Rumunii brała też udział znana lotniczka polska, lecąca z jakimś ideologicznym posłaniem do tamtejszej młodzieży. Ktoś komuś oferował dostawy naszego kleju Certus, ktoś inny, rzekomo za ten klej, ofiarował tej pani na własność internowany tam samolot RWD 13, stanowiący przed wojną własność PLL LOT (SP-BNU). Byś może, że w tej intencji sprowadził go Kasprzyk do Kraju. Były potem z tego tytułu jakieś rozgawory, a nawet zdaje się proces sądowy między tą panią i LOT-em. w ostatecznym rozrachunku samolot, odrestaurowany (częściowo według moich wskazówek) stoi obecnie w krakowskim Muzeum Lotnictwa.

 

Podczas jednego z takich lotów kurierskich miał Kasprzyk jakiś wypadek za granicą na Szpaku i był z tego tytułu zawieszony w lataniu. Toteż, kiedy zaszła potrzeba sprowadzenia z Łodzi do Warszawy samolotu sanitarnego RWD 13S o rumuńskich znakach YB-INT, los padł na mnie, jako że Kasprzyk nie wchodził w rachubę.

 

Podczas niesławnej weryfikacji pilotów przepadł oczywiście pan Kasprzyk z kretesem. Przysłużyli się mu moim zdaniem osobnicy żywiący uczucie bezinteresownej, jak to nazywa Wańkowicz, zawiści względem niego. Nie będę wysilał się przypominaniem pewnych nazwisk, jako że „de mortuis nihil, nisi bene”. Zresztą, może to nie oni, któż to wie.

 

Nie widząc tu w Kraju pola do popisu postanowił pan Kasprzyk opuścić ojczyznę i wyruszyć na tułaczkę, ale to też nie była prosta sprawa w one lata. Razem z kolegą moim, Stefkiem Kopińskim, wydostali się jakoś spod skrzydeł tak opiekuńczego państwa i wylądowali gdzieś w Ameryce (zobacz „UCIECZKA z POLSKI”). z biegiem lat poznano się na panu Witoldzie, bowiem został kierownikiem labolatorium małych prędkości u... Boeinga. Obserwując podchodzące do lądowanie olbrzymy tej firmy z pewnością dostrzegamy na zmechanizowanych płatach owoce jego inżynierskiej pracy. O jego nie przeciągającym skrzydle pisano u nas w Technice Lotniczej (zobacz bibliografia poz 4 i 5.).”

 


fragmenty niepublikowanych wspomnień Józefa Zielezińskiego

Strony: « Poprzednia 1 2 3 4